Sunday, September 02, 2018

the scurge of the school lunch

It is true friends, I am a meal planner and a batch cooker. You can usually find me at some point on Sunday, happily listening to a podcast while I whip up lunches, treats and doing a little pre-cooking for the week. I always make a week's worth of my own lunch to take to work because I have zero interest in figuring that mess out every single day. Also I am very much a creature of habit when it comes to breakfast/lunch which makes it ridiculously easy to whip up. These days it's always a spring mix salad with a protein and a cheese with a lot of bang for the buck. So typically goat cheese or feta, dressing is a sweet hot mustard because, 1) I love it and 2) it is next to no calories for a lot of taste and that right there is my jam.

I will also whip up some cookies, muffins, or a quick bread for the kids and Mike to have through the week as a lunch extra or an after school snack. In the colder months I will simmer a pot of soup or chili. I may pre-cook something like taco filling and grate cheese if we have a busy night coming up through the week so dinner is half way done when I am pressed for time. Summer I may whip up a salad of some description that will stay stable in the fridge, but also carry us through a few meals with a barbecued main.

Now that September has arrived with it's glorious promise of cooler weather, hoodies, pumpkin spice everything and the return of the school lunch  I also make a week of lunches for my youngest child and this little chore has been a major bone of contention between my oldest and I because I do not make a week's worth of lunches for her. In fact it has been a few years since I have made her lunch at all. On our uglier days a lot of emotional statements get thrown around. Imagine things like, you love her more than me. You baby her. Why do I have to do everything, while she does nothing. Obviously it is apparent, if you look at it intellectually, that none of that is true, but some days get fueled by emotion, while intellect takes the back burner. Life with teenagers, am I right?

Recently though, we were able to have a conversation about this topic that didn't veer into emotion and provided an answer that she could completely understand and agree with. The basis, they are two very different people. One is still a tween, while one is in her middle teen years. One is very capable, very independent and able to plan ahead to meet her needs, which in this case is, I'm going to need lunch later. The other, thinks, well I'm not hungry now, so I will probably never be hungry again and would happily go off to school with next to nothing and be starving by the time she gets back home.We are a double income household, so that going to school with nothing but a granola bar was a real thing that was happening.

It has nothing to do with babying one kid. I do not want to make her lunch. Trust. I barely want to make my own lunch, but given she still falls in the child category and not damn near close to an adult category I am legally and morally obligated to make sure she is taken care of. So if that means her ability to plan ahead despite how she feels at the moment  isn't fully developed yet, I kinda got to step up and make sure she gets taken care of.  If the other kid is the valedictorian of planning ahead, well I am going to surely nurture, encourage and take advantage of that quality for my own selfish, non-lunch making game.

To clarify, I am not, not taking care of the older one. Obviously I am legally and morally obligated to take care of her as well, but she doesn't need me in that way. She is more than capable and I feel if she went to school empty handed at this age, well that's on her. This is the kid taking meetings and accepting work opportunities based on where she needs to be in the future, two full years from now. Me making her lunch is a want, not a need.  Additionally I think it is important for her to see that the world is not equal or sometimes not even fair, by her way of thinking, anyway. I think it's valuable for them to see that as a parent I sometimes need to have a different approach for each of them because they are different people and different does not mean less. That is a big one I think. Different means not the same and that's it. It certainly isn't a unit of measure.

So as we head into this new school year, her and I were side by side this morning both prepping lunches for the week. Both of us ready to get back to structure and routines. Both of us already over making school lunches. One week down, many, many more to go.

24 comments:

Adriana Pesic said...

Nice post <3

Would you like to follow each other? If you like please lieve comment and I'll follow you back <3

New post
https://prettylittleadrianna.blogspot.com/

Mina Jankovic said...

Nice post. 🙂
Following you, follow back?
www.minniearts.com

ركن الامثل said...
شركة تسليك مجارى بالدمام
شركة تسليك مجارى بالخبر
شركة تسليك مجارى بالقطيف
شركة تسليك مجارى بالجبيل
شركة تسليك مجارى بالاحساء

شركة تسليك مجارى بصفوى وسيهات وراس تنورة
شركة تسليك مجارى بالرياض
شركة تنظيف وشفط بيارات بالدمام والخبر
شركة تنظيف مساجد بالدمام والخبر
شركة الماسة لمكافحة الحشرات بالدمام

ركن الامثل said...


شركة تنظيف منازل بالجبيل
شركة تنظيف بالجبيل
شركة تنظيف سجاد بالجبيل
شركة تنظيف شقق بالجبيل
شركة تنظيف فلل بالجبيل


شركة تنظيف مجالس بالجبيل
شركة تنظيف منازل بالقطيف
شركة تنظيف مجالس بالقطيف
شركة تنظيف سجاد بالقطيف
شركة تنظيف شقق بالقطيف

Anas Imtiaz said...

Looks great.
Regards.
Neverpayful.com
Dealswithin.com

Samama Khan said...

I like it.
Regards.
Promoswithin.com
Couponsvolcano.com

Sir Jack Brabham Son said...

Wow!Great post.Thanks for sharing.

Experience Invest said...

Super cool! Thanks for your time putting this together.

Baroness Susan Greenfield said...

wow, there’s some interesting stuff in here that I will definitely take a look at, very impressed. Definitely following you now!

Junaid Iqbal Memon said...

Interesting to read, everyone surely love reading this.

Kofi Danso said...

Love your blog! Keep up the good work!

Jack Brabham said...

You never cease to amaze me with your great blog.All the Best!

Peter Gale Godalming said...

Super post, love it!

Richard Butler Creagh said...

Another great guide from the best in the biz!

Homely Design Studios said...

Thanks for the information I really need this!

Uebert Angel said...

thanks a lot for putting this together. All the best!

Alibek Issaev said...

Great effort and great work, Brian. Thank you so much for sharing this. Appreciated!

Clipping Path Service said...

Great information in this article. Thanks for sharing.

Toni Taylor said...

Supermom! Blessed you and your family. Thank you for sharing your moments. Keep posting.

Anas Khan said...

Great post.
Regards.
Codesarrival.com
Dealswithin.com
Promosinn.com

عبده العمراوى said...شركة تنظيف منازل بالنعيرية
شركة تنظيف بيوت بالجبيل

ČENĚK ELIÁŠ said...

Kdo dnes čte toto svědectví, měl by se mnou as mou rodinou slavit, protože to začalo jako žert pro některé lidi a jiní říkali, že to není možné. Jmenuji se ČENĚK ELIÁŠ a jsem z Prahy, ale s manželkou jsem se přestěhoval do Chicaga. Jsem šťastně ženatý s dvěma dětmi a krásnou ženou. Něco hrozného se stalo mé rodině, když jsem přišel o práci a moje žena opustila dům, protože jsem se nemohla dobře starat o sebe a o rodinné potřeby. a mých dětí v daném okamžiku. Podařilo se mi devět let, žádná žena, která by mě podpořila, abych se dobře postarala o děti. Snažím se poslat zkušební zprávu své ženě, ale ona blokuje mě z rozhovoru s ní Snažím se mluvit se svým přítelem a její rodinní příslušníci, ale stále vím, že by mi mohl pomoci a já jsem byl podání žádosti později tolik společností, ale stále to udělal neříkej mi, dokud nepřišel věrný den, že nikdy nezapomenu v mém životě. Když jsem potkal starého přítele mého, kterému jsem vysvětlil všechny své potíže a řekl mi o skvělém muži, který mu pomohl získat dobrou práci v Coca cola společnost a on mi řekl, že jeho kouzlo kolečko, ale já jsem člověk, který nikdy nevěří v kouzlo kolečko, ale já jsem se rozhodl, že ho zkusit a Drigbinovia mě poučil a ukázal mi, co mám dělat v těchto sedmi dnech oběda kouzlo. Řídím se všemi pokyny a dělám to, co mě požádal, abych udělal dobře .Digbinovia se ujistěte, že všechno šlo dobře a moje žena mě znovu uvidí po nádherné práci Drigbonovia. Moje žena mi zavolala s neznámým číslem a omluvila se a řekla mi, že mi opravdu chybí a naše děti a moje žena se vracejí domů a po dvou dnech Společnost, které jsem podal dopis s oceněním, nyní jsem manažerem společnosti v USA. Doporučuji Vám, pokud máte nějaké problémy, pošlete zprávu na tento email: doctorigbinovia93@gmail.com nebo WhatsApp ho na +2348144480786 a dostanete nejlepší výsledek. Vezměte věci za samozřejmost a bude to od vás. Přeji Vám to nejlepší.

Juraj Kamensky said...

Chcem sa podeliť o svoje úžasné svedectvo o tom, ako som sa vrátil k svojmu manželovi do môjho života, chcem ľuďom vo svete povedať, že je to skutočné kúzlo kúziel online a je mocné a pravdivé, nazýva sa Baba osagiede, On pomohol nedávno kontaktoval môjho manžela, ktorý ma vyhodil, keď som sa obrátil k Wisemanovi, vrhol kúzlo lásky a môj manžel, ktorý povedal, že nemá so mnou nič spoločné, zavolal mi a prosil ma. Pre každého, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Wiseman ponúknuť aj akúkoľvek pomoc, ako je znovuzjednotenie manželstva a vzťahu, liečba všetkých typov chorôb, súdnych prípadov, kúziel tehotenstva, teraz sme veľmi spokojní s našimi vlastnými. Wiseman si uvedomí, koľko ju milujeme a potrebujeme. Táto osoba je pre skutočné a good.he môže tiež pomôcť vám opraviť váš rozbitý vzťah. Mal som svojho manžela späť! Bolo to ako zázrak! Žiadne manželské poradenstvo a my veľmi dobre v našom milostnom živote. Kontaktujte tohto veľkého muža, ak máte nejaký problém s trvalým riešením
prostredníctvom e-mailu: doctorosagiede75@gmail.com
WhatsApp: +2349014523836

alasmr said...


شركة مكافحة حشرات بالنعيرية
شركة عزل اسطح بالدمام
فحص المنازل قبل الشراء

شركة رش مبيدات بالاحساء